Start Rok 2010/2011 Festiwal energii

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Festiwal energii
czwartek, 14 kwietnia 2011 23:26, odsłon: 1656

0025_mini

12 kwietnia b.r. w  Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się wspólny dla naszej placówki oraz Przedszkola nr 5  - Festiwal Energii. Spotkanie było wynikiem współpracy obu przedszkoli w ramach realizacji projektu Fundacji GAP „Z energią na rzecz ochrony klimatu”.

Prowadziła je Jolanta Wołkowycka, która razem z Małgorzatą Saadoon i Alicją Jurczak z Przedszkola nr 5, są instruktorkami Programu Ekozespołów. Spotkanie uroczyście otworzyła Pani Dyrektor Dorota Durzyńska, która zaprosiła wszystkich uczestników do wspólnej, ekologicznej zabawy.

Starszaki  podeszły do wykonywania zadań bardzo poważnie - całe ubrane na zielono,  na chwilę zamieniły się w poważnych naukowców w białych fartuchach. Przeprowadzone doświadczenia: „Kropla do kropli” i „Mała elektrownia wodna”, uświadomiły dzieciom, ile marnujemy wody w nie dokręconym kranie a także jaką energię ma woda by w rezultacie uzyskać z niej prąd. Był pokaz mody ekologicznej, gra na instrumentach pozyskanych z elektrozłomu (nawet nie wiecie, jaki fajny dźwięk wydaje klawiatura od komputera, gdy przeciąga się po niej pałeczką), recytacja wierszy o oszczędzaniu energii układanych przez dzieci wraz z rodzicami oraz prezentacja prac plastycznych wykonanych z surowców wtórnych.

Dzieci z grupy IV Przedszkola nr 5 przygotowały i przedstawiły  inscenizację pt.: „ Wędrówki energooszczędnej żarówki”.  Przedszkolaki w dowcipny sposób pokazały widzom jak należy oszczędzać energię oraz jak można ją pozyskać za pomocą słońca jako źródła energii przyjaznej środowisku. Dzięki specjalnie przygotowanym przez dzieci i nauczycielki strojom przedstawienie było bardzo widowiskowe i podobało się wszystkim.

Dzieci z grupy V Przedszkola nr 5 przeprowadziły kilka doświadczeń z energią statyczną. Przedszkolaki udowodniły wszystkim zgromadzonym, że energia nie zawsze płynie. Może gromadzić się na powierzchni przedmiotów jako energia statyczna. Naładowane taką energią przedmioty na przykład poprzez potarcie, mogą przyciągać drobne obiekty, takie jak kawałki folii, bibuły, włosy bądź przyklejać się do innych przedmiotów. Goście zaprezentowali także jak wykonać „kuchenkę solarną” z kartonów. Pokazem tym zachęcili dzieci z Przedszkola nr 3 do wykonania tego urządzenia i przeprowadzenia doświadczenia z grzaniem w nim wody za pomocą promieni słonecznych.

Na koniec swoich występów wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę „A kiedy słońce świeci…”, która stała się hymnem ekologicznym Przedszkola nr 5.

Dużo frajdy sprawiła wszystkim dzieciom zabawa dydaktyczna pt „Jak oszczędzamy energię elektryczną?”, podsumowująca wiadomości z tego zakresu. Dzieci musiały odszukać odpowiedzi na postawione wyżej pytanie w ukrytych w sali balonach. Do przebijania baloników szpileczką chętni byli wszyscy... Wszyscy też, otrzymali ulotki propagujące wiedzę ekologiczną z tego zakresu.

Na pamiątkę pobytu w zaprzyjaźnionym przedszkolu dzieci z Przedszkola nr 5 podarowały gospodarzom wykonany przez siebie plakat „Odnawialne źródła energii”.

Na zakończenie, napełnieni wiedzą ekologiczną, udaliśmy się, by trochę napełnić brzuszki - słodki poczęstunek ufundował nasz sponsor PSS – SPOŁEM. Pani prezes Mieczysławie Bogdanowicz, serdecznie dziękujemy.

Spotkanie było pełne wrażeń. Wynieśliśmy z niego dużo wiedzy i doświadczenia. Na pewno będziemy częściej ze sobą współpracować, by wspólnie robić coś dla Ziemi.

 


Nauczycielki z Przedszkola Nr 3 i Nr 5

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information