Start Rok 2018/2019 Sarenki na Ścieżce Przyrodniczo-Edukacyjnej "Judzianka"

Sarenki na Ścieżce Przyrodniczo-Edukacyjnej "Judzianka" PDF Drukuj Email
niedziela, 23 czerwca 2019 23:20, odsłon: 1230

Pewnego czerwcowego dnia, korzystając ze słonecznej pogody, grupa "Sarenek" wybrała się na " łono natury". Celem wycieczki była nowa atrakcja w naszym mieście - Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna "Judzianka". Aby tam dotrzeć, wsiedliśmy w autobus komunikacji miejskiej, co dla niektórych przedszkolaków było nie lada frajdą, ponieważ , jak powiedziała Ala: "empekiem to jadę pierwsy raz w zyciu".

Gdy dotarliśmy na miejsce, naszym oczom ukazały się drewniane wiaty w towarzystwie czerwonych maków. Tam właśnie na chwilę schroniliśmy się przed słońcem i ugasiliśmy pragnienie. Następnie, wyruszyliśmy na ścieżkę przyrodniczą, zwaną także edukacyjną, dydaktyczną lub krajobrazową. Całkowita długość powstałej ścieżki - drewnianej kładki to ok. 120m. Składa się z dwóch odcinków: jeden o długości ok. 80m, prowadzi do torfowiska przejściowego, będącego cennym miejscem również dla obserwacji ptaków. Drugi z odcinków, o długości ok. 40m., rozpoczyna się w połowie pierwszego odcinka ścieżki i prowadzi do siedliska brzeziny bagiennej. Wzdłuż ścieżki eksponowane są przystanki, rozmieszczone wzdłuż drogi spacerowej z zainstalowanymi tablicami informacyjnymi, opisującymi charakterystykę siedlisk.

Ścieżka edukacyjna "Judzianka", okazała się atrakcyjnym miejscem do prowadzenia plenerowej lekcji przyrody, poznawania walorów Hajnówki i regionu Puszczy Białowieskiej oraz edukacji proekologicznej najmłodszych.  Dla przedszkolaków było to również idealne miejsce na relaks i zabawy integracyjne.

Ania Olszewska, Bogusia Wołodkiewicz