Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Otwarcie nowego gabinetu metodycznego - Pedagogika Marii Montessori PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 kwietnia 2008 21:06, odsłon: 4533

0001_mini

16 kwietnia 2008 roku w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi nastąpiło uroczyste otwarcie gabinetu metodycznego, w którym odbywają się już zajęcia prowadzone metodą Marii Montessori.

Otwarcia gabinetu dokonała  Inspektor Do Spraw Oświaty - Pani Jolanta Stefaniuk poprzez uroczyste przecięcie wstęgi.

Aby w gabinecie mogły odbywać się zajęcia, dyrektor placówki – Pani Dorota Durzyńska, jak również nauczycielki: Halina Pawluczuk, Joanna Panasiuk oraz Anetta Trusiewicz – Kolinko  na początku marca odbyły w Poznaniu kurs Pedagogiki M. Montessori. Pedagogika M. Montessori pomaga w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości, w formowaniu prawidłowego charakteru oraz  w zdobywaniu wiedzy, umiejętności szkolnych i współdziałaniu. Jest skierowana głównie do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ale nie tylko. Pedagogika M. Montessori oparta jest na następujących zadaniach:

* uczenie poprzez działanie – dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności poprzez własną aktywność, w przemyślanym środowisku pedagogicznym, przy współpracy z nauczycielami;

* samodzielność – dzieci ćwiczą dokładność i wytrwałość przy wykonywaniu konkretnych zadań;

* lekcje ciszy – dzieci uczą się współpracować w cichych zajęciach indywidualnych i grupowych;

* porządek – dzieci zdobywają umiejętność przestrzegania zasad porządku w otoczeniu i w swoim działaniu;

* społeczne reguły – dzieci zróżnicowane wiekowo są łączone w grupy, co sprzyja wymianie wzajemnych zdolności i umiejętności;

* obserwacja – jest kluczem dorosłych do poznania świata dziecka.

W  Pedagogice M. Montessori nauczyciel z szacunkiem i uwagą obserwuje postępy i trudności dziecka, jest jego przewodnikiem: pozwala dziecku samodzielnie odkrywać rzeczywistość. Każde dziecko pracuje według własnego tempa i możliwości, podejmuje zadania, do których jest już gotowe.

Ważną częścią  Pedagogiki m. Montessori jest oryginalny zestaw pomocy dydaktycznych wykonanych z najwyższej jakości drzewa. Materiał cechują: prostota, precyzja i estetyka wykonania, uwzględnienie zasady w  stopniowaniu trudności, logiczna spójność ogniw ciągów tematycznych, konstrukcja umożliwiająca samodzielną kontrolę błędów oraz ograniczenie – dany materiał występuje tylko raz, w jednym egzemplarzu. Wszystkie materiały są uporządkowane tematycznie i umieszczone w zasięgu ręki dziecka.  Środki dydaktyczne zostały zakupione od firmy Edukacja Polska S.A przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu „Zakup nowoczesnego sprzętu ułatwiającego kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Środki dydaktyczne współfinansuje Europejski  Fundusz Społeczny, a ich wartość wynosi około 38 tysięcy złotych.

Materiał  podzielony jest na pięć kategorii:

* materiał do ćwiczeń praktycznego dnia -  związany z samoobsługą, troską o środowisko, zwyczajami społecznymi;

* materiał sensoryczny – rozwijający poznanie zmysłowe;

* materiały do nauki języka, matematyki, kultury i innych dziedzin wiedzy;

* materiały artystyczne związane z ekspresja muzyczną, plastyczną i zręcznością dziecka;

* materiał z działu „Wychowanie kosmiczne”

W ostatnim czasie w nowej pracowni dzieci miały już okazję zapoznać się z materiałami i nawet z niektórymi  popracować.  Dotychczas „największą popularnością” cieszy się  Różowa Wieża,  Tabliczki Wagowe oraz  Puszki Szmerowe. Dzieci są zachwycone ilością, barwami i zróżnicowaniem materiału. Nowo otwarty gabinet metodyczny z pewnością jest powodem do dumy dla całej naszej placówki. Nauczycielki bogate w wiedzę, dobrze wyposażona, piękna pracownia i indywidualny dla każdego dziecka poziom wymagań, na pewno pozwolą na doskonałe efekty pracy.

A na marginesie – kto nie był jeszcze w Poznaniu, zachęcamy, by je odwiedzić. Piękne miasto i równie piękne wspomnienia...

 


A. Kolinko i H. Pawluczuk

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information