Start Rok 2017/2018 Członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych w grupie Sarenek

Członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych w grupie Sarenek PDF Drukuj Email
niedziela, 25 marca 2018 21:09, odsłon: 778

Członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych chcąc pokazać, jak osoby z upośledzeniem wzroku postrzegają świat i jak radzą sobie na co dzień odwiedzili grupę Sarenek z naszego przedszkola. Przybyłych gości serdecznie powitała Pani Dyrektor Dorota Durzyńska. Podczas warsztatów przedszkolaki uczyły się rozpoznawać dźwięki otoczenia z zamkniętymi oczami, dowiedziały się też czym dla osoby niewidomej jest biała laska i jak wielkie ma ona znaczenie w samodzielnym poruszaniu się.

Poza tym Sarenki miały okazję zobaczyć jak wygląda gazeta wydrukowana alfabetem Braille'a oraz zapoznać się z biografią autora alfabetu dla osób niewidomych.

Z pozoru znane dla dzieci przedmioty codziennego użytku takie jak portfel czy kalkulator okazały się także zaskoczeniem. Osoby niewidome mają specjalnie przystosowane rzeczy umożliwiające im aktywne życie i rozwój dzięki nowym technologiom i prostym rozwiązaniom. Z pomocą czujnika poziomu cieczy sześciolatki miały okazję doświadczyć jak osoba niewidoma radzi sobie z nalewaniem wody do szklanki oraz jak prowadzi obliczenia przy użyciu kieszonkowego kalkulatora mówiącego, który głośno, wyraźnie odczytuje liczby i działania.

Podsumowaniem zajęć była projekcja filmu ,,N jak niewidomy'' czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku. To było ciekawe i bardzo pouczające spotkanie. Dziękując pani Dorocie i panu Sławkowi za przybycie dzieci wręczyły samodzielnie wykonane kwiatki. Warsztaty miały na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących. Pokazały, że niepełnosprawność nie jest wcale taka straszna, a kolega czy koleżanka z niepełnosprawnością może funkcjonować podobnie jak osoba zdrowa oraz prowadzić normalny tryb życia.

Justyna Karpiuk

NASZE GRUPY 2017-2018