„Ja i Ty – to My!” - zajęcia oparte na metodzie Ruchu Rozwijającego w grupie „Wiewiórek” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 marca 2018 18:03, odsłon: 795

Ruch Rozwijający to znana od kilkudziesięciu lat metoda pracy z dziećmi i dorosłymi, którą wypracowała,  Angielka, Weronika Sherborne (1922-1990). Jest to system zabaw i doświadczeń  ruchowych nastawiony na rozwijanie takich cech jak: poczucie własnej wartości i pewności siebie, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność, wrażliwość i umiejętność nawiązywania kontaktu z drugą osobą i grupą. Sesja „Ruchu Rozwijającego” to swoista „rozmowa” językiem ruchu i ciała służąca rozwojowi komunikacji w grupie.

Grupa „Wiewiórek”, najmłodszych przedszkolaków, zaprosiła na zajęcia pana rehabilitanta ruchowego Łukasza Łukasiewicza, który w profesjonalny sposób poprowadził zestaw zabaw ruchowych w parach, oparty na tej metodzie, pod hasłem „Wałkowanie podłogi”. Dzieci w toku ćwiczeń tj.: turlanie, przepychanie, ślizganie po podłodze, doskonaliły umiejętność współpracy w grupie bez rywalizacji, ciesząc się kontaktem z rówieśnikami i możliwością obcowania z przestrzenią. Doświadczenia ruchowe proponowane w tej metodzie mogą być też doskonałym pomysłem na zabawy w domu w formie dziecięcego „baraszkowania” z rodzicami, rodzeństwem.

Filozofia „Ruchu Rozwijającego” broni nas przed postępem technologicznym, który choć pomaga w życiu, dehumanizuje je i oddala od prostych potrzeb: bezpieczeństwa, bezpośredniego kontaktu z sobą i innymi, zaufania, akceptacji, sukcesu. Bawiąc się w sposób proponowany przez Weronikę Sherborne „…każdy może mieć sukces”.

Dziękujemy panu Łukaszowi za przyjęcie zaproszenia na wspólne zajęcia z „Wiewiórkami’ oraz Pani Dyrektor Dorocie Durzyńskiej , która była gościem specjalnym.

J.Ruszuk, J.Wołkowycka, Ł.Łukasiewicz