Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Religia katolicka - Czas Adwentu PDF Drukuj Email
czwartek, 21 grudnia 2017 22:48, odsłon: 383

Wychowanie religijne dzieci od najmłodszych lat  jest tak zwanym „ziarnem Miłości, Dobroci, moralności i Prawdy” rzuconym w czyste, niewinne i szczere serca naszych pociech. Pragniemy by  wydało obfite owoce wzorcowych postaw, zrozumienia  i empatii w stosunku do drugiego człowieka i ukształtowało kręgosłup moralny dziecka i tym samym rokowało nadzieją na przyszłość. Wychowanie religijne jest podstawą dobrze ukształtowanego sumienia, nad którymi przede wszystkim czuwają jak „aniołowie stróżowie”- Rodzice, dając dobry przykład dzieciom w domu.

Zadaniem nas katechetów jest być „przewodnikami i przyjaciółmi  w wielkiej podróży odkrywania  Pana Boga w świecie i w sobie samym i rodzinie. Czynimy to ukierunkowując dzielne Przedszkolaki jak dostrzegać to, co nieoczywiste i  jak  rozróżniać prawidłową drogę od złej. Dokonuje się to poprzez modlitwę, zabawę, śpiew, taniec i różne aktywizacje manualne.  Nieograniczony niczym umysł Przedszkolaków, prostota i pobudzona wyobraźnia niejednokrotnie napawa zachwytem i uczy pokory: „Jak wielki jest Bóg, który mówi, że jak nie staniemy się jak dzieci to nie wejdziemy do Królestwa Niebieskiego” (Mt 18.3).
Rozpoczął się czas Adwentu - Radosnego oczekiwania na Narodzenie Pana Jezusa. Gorąco zachęcam Przedszkolaków wraz z Rodzicami do udziału w Roratach w parafiach. To okazja do zaciśnięcia więzi rodzinnych, przygotowania lampionów rozpraszających  ciepłym światłem mroki grudniowych nocy. Lampion jest symbolem oczekiwania a przyjście Jezusa, oznacza czujność roztropnych Panien z przypowieści oczekujących Oblubieńca. Lampion roratni charakteryzuje zwycięstwo Światłości, którą jest Bóg nad ciemnością naszych grzechów.
W tym cudownym czasie oczekiwania na Boże Narodzenie nie może zabraknąć Adwentowego  stroika, oznaczającego oczekiwanie na Narodzenie Pana Jezusa i w naszym przedszkolu jest symbolem wieńca Adwentowego. W Wieńcu Adwentowym są IV świece które zapalamy wraz z upływającymi IV Niedzielami Adwentu: I Świeca - symbolizuje przebaczenie przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy; II Świeca to znak wiary Narodu Izraelskiego i wdzięczności za dar Ziemi Obiecanej; III Świeca - oznacza Radość- którą Dawid celebrował przymierze z Bogiem; IV  Świeca to symbol nauczania Proroków głoszących przyjście Mesjasza.
Nasz stroik Adwentowy jest  specjalnym miejscem tronu Króla, królów - oczekiwanego Pana Jezuska, a figurka Dzieciątka Jezus,  tam złożona będąca symbolem Narodzenia Boga w naszych sercach, czeka by odwiedzić domy naszych Przedszkolaków. „Żuberki", „Sarenki” i „Jeżyki” wyruszyły wraz z Św. Maryją i Św. Józefem w podróż do Betlejem, poprzez osobistą opiekę nad Dzieciątkiem Jezus. Figurka Dzieciątka Jezus złożonego na sianku jest powierzona w ręce każdego z nich z osobna. Zadaniem wybranego codziennie dziecka, jest zabieranie JEZUSKA do domu na jeden dzień. Te odwiedziny Dzieciątka Jezus są nawiązaniem więzi osobistej z Bogiem i stanowią okazję do wspólnej modlitwy dzieci z rodzeństwem i rodzicami w przygotowaniu do przeżywania duchowego Świąt  Bożego Narodzenia.
Z całego serca życzę moim kochanym Przedszkolakom i Wam drodzy rodzice, aby ten czas Adwentu  skupił naszą uwagę na istocie Świąt Bożego Narodzenia, którą jest wspólne przeżywanie tajemnicy oczekiwania na przyjście Boga do naszych serc, tych malutkich i tych większych. To wspólne spędzanie nawzajem ze sobą czasu, uzdrowienie naszych relacji i pozwolenie by Bóg działał w nas.              

 

Z całego serca  życzę Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
 

Dorota Woszczenko-Silbert – katechetka

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information