Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Spotkanie Sarenek z wyjątkowym gościem - Zbigniewem Kiersnowskim, japonistą, tłumaczem mang i baśni japońskich. PDF Drukuj Email
środa, 06 grudnia 2017 21:34, odsłon: 724

Nasze przedszkolaki coraz więcej potrafią i wiedzą, ich zainteresowania się zmieniają, oraz poszerzają. To już przecież sześciolatki. Zaplanowaliśmy spotkanie z bardzo ciekawym gościem, panem Zbigniewem Kiersnowskim, japonistą i tłumaczem. Nasz gość to autor przekładu kilkudziesięciu tomów mangi oraz opowiadania Junichiro Tanizaki „Opowieść o mojej miłości do matki”. Dla wydawnictwa Media Rodzina przetłumaczył baśń Tatsu Taro, a także wybrał i przełożył baśnie i legendy japońskie zatytułowane „Bezpowrotna góra”.

Pan Kazimierz mieszkał w „Japonii – kraju kwitnącej wiśni” i podzielił się z nami ciekawostkami z tego kraju. Niecodziennym przeżyciem, było uczestniczenie w ceremonii parzenia zielonej herbaty i picie jej z jednej miseczki siedząc na dywanie. Degustowaliśmy także potrawę przygotowaną  z nori (japońska nazwa określająca różne gatunki jadalnych wodorostów)  oraz natto (czyli  sfermentowana  soja) - fasolkę  zawiniętą w  wodorosty. Następnie dzieci obejrzały bajkę  „Ziarenko groszku” w języku japońskim, którą wyjaśniał nasz gość, a dzieci dopowiadały swoje wersje po polsku. W baśniach  japońskich można znaleźć  wątki i motywy znane na całym świecie, ale też egzotykę i klimat właściwy tylko Japonii. Po japońsku baśnie nazywają się mukashi banashi, czyli opowieści o tym, co działo się dawno temu. Cechuje je niezwykła różnorodność – są wśród nich opowieści o duchach i demonach, o bogach i mitycznych herosach, o zwierzętach, diabłach i czarownicach, o dobrych biedakach i chytrych bogaczach.
 „Bezpowrotna Góra” zabrała  nas w podróż do odległej Japonii:

„W owym czasie hen daleko w górach znajdowało się pewne miejsce, gdzie każdej jesieni w wielkiej obfitości dojrzewały dorodne owoce kaki, kasztany i orzechy. Ludzie unikali jednak tego miejsca. Ktokolwiek bowiem tam poszedł, ten już nigdy nie wracał. Z czasem zaczęto nazywać owo miejsce Bezpowrotną Górą. Mówiono, że mieszka na niej potwór, który pożera ludzi. Pewnego razu najstarszy z braci, Tarō, powiedział, że pójdzie na Bezpowrotną Górę i zgładzi potwora. Przewiesił przez plecy łuk i kołczan ze strzałami, przypasał miecz, w rękę ujął długą włócznię i wyruszył w drogę”

Do tej pory znaliśmy tylko metodę origami, która jest popularna wśród  przedszkolaków. Dzięki składaniu kół mogą powstawać piękne, przestrzenne formy podczas pasjonującej zabawy. Wymaga to co prawda cierpliwości i wytrwałości, ale satysfakcja jest ogromna. Na zakończenie Sarenki zaśpiewały wesołą piosenkę  i zatańczyły.

Dziękujemy serdecznie panu Zbigniewowi Kiersnowskiemu za przybycie do naszej grupy i podzielenie się z dziećmi swoimi zainteresowaniami i wiedzą na temat Japonii. Czekamy na kolejne spotkania... A rodziców naszych przedszkolaków zapraszamy do wypożyczenia książki  „Bezpowrotna Góra” i zapoznanie się z bajką japońską.

 

 

 

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information