„Mały Wolontariat”- Sarenki odwiedziły cmentarz i schronisko Ciapek. PDF Drukuj Email
czwartek, 02 listopada 2017 23:26, odsłon: 953

Sarenki realizując program „Mały wolontariat” udały się na cmentarz, a później do schroniska Ciapek. Dzięki pomocy pana Burmistrza Andrzeja Skiepko, który zapewnił nam darmowy przejazd MZK, mogliśmy nawet w deszczową pogodę zrealizować swój plan. Dziękujemy mu pięknie za okazanie pomocy.

W nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości, odwiedziliśmy cmentarz wojenny. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami hajnowian zmarłych podczas wojny. Przedszkolaki wykazały się odpowiednim zachowaniem w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Sarenki zwracały  uwagę na małe groby, zatrzymywały się przy nich. Uczenie  dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazywanie jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. To ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Później odwiedziliśmy psy przebywające w schronisku Ciapek. Zawieźliśmy im karmę, którą zbieraliśmy od dwóch tygodni  w naszej grupie. Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku psy. Zainteresowanie wzbudziły dwie siostry, czarno - białe suczki, które cieszyły się z naszych odwiedzin, a tę radość pokazały merdając ogonkami. Po terenie schroniska oprowadzili nas jego pracownicy, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Dzieci jak również rodzice, którym nie jest obcy los porzuconych psiaków i pomogli nam w zbiórce karmy, swoim postępowaniem pokazali, że mają dobre serca. A kto wie, może ktoś z naszych podopiecznych wraz ze swoją rodzinką adoptuje psiaka ze schroniska... Wizyta w schronisku przyniosła oczekiwany rezultat i sprawiła wiele radości maluchom,  jak również uwrażliwiła  na krzywdę zwierząt.
Na zakończenie wycieczki dzieci podziękowały laurką za możliwość wizyty w schronisku, a także przyjęły zaproszenie na kolejne odwiedziny. Po powrocie do przedszkola dzieci otrzymały Medal Przyjaciela Zwierząt i  słodki upominek.

"Miarą człowieczeństwa
jest szacunek ludzi do zwierząt.
Nie wystarczy chcieć,
trzeba dobrze czynić".