Start Rok 2010/2011 Spotkanie adaptacyjne dzieci w Przedszkolu

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Spotkanie adaptacyjne dzieci w Przedszkolu
środa, 25 sierpnia 2010 20:43, odsłon: 1732

0001_miniMijają  słoneczne, pełne wypoczynku wakacje i nadchodzi pora pójścia do przedszkola. „Każdy początek trudny” – głosi łacińskie przysłowie.

 

Każdego roku we wrześniu trzylatki przekraczają progi przedszkola po raz pierwszy. Niezależnie od wieku dziecka, stanowi to nie lada wyzwanie zarówno dla niego samego, jego rodziców, jak i personelu przedszkola. Co roku pracownicy przedszkoli z niepokojem myślą o tym, czy uda im się szybko oswoić dzieci z nową dla nich sytuacją. Te pierwsze, trudne dla wszystkich dni są najbardziej stresujące dla samego dziecka. Trudności w przystosowaniu się dzieci trzyletnich do przedszkola mają różny stopień nasilenia i różny czas trwania.

Wiążą się one z zagrożeniem poczucia bezpieczeństwa, któremu towarzyszy lęk i niepokój przed samotnością, z brakiem oparcia w osobach bliskich, przytłaczającą ilością nowych bodźców, niemożliwością sprostania trudnym sytuacjom. Nauczyciele zastanawiają się nad tym, co zrobić, aby ułatwić dzieciom przekroczenie progu przedszkola i pomóc w szybkiej adaptacji do nowych warunków.

Aby ułatwić dzieciom  start, zlikwidować strach przed tym, że za chwilę ich rodzice znikną za drzwiami przedszkola i zostaną same w tym nieznanym pomieszczeniu, jak co roku zorganizowaliśmy spotkanie adaptacyjne. Wzięły w nim udział 3-latki oraz 6-latki, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Obie grupy są grupami integracyjnymi, gdzie dzieci zdrowe uczą i bawią się z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Pani Dyrektor Dorota Durzyńska serdecznie i ciepło powitała rodziców i ich pociechy, przedstawiła kadrę jaka będzie pracowała w grupach integracyjnych, oraz opowiedziała o projekcie, który jest realizowany w naszym przedszkolu pt. „Przedszkole dla każdego dziecka” . Przekazała także informacje o funkcjonowaniu przedszkola. Uśmiechając się do dzieci, dodawała im otuchy ,i życzyła aby wszystkie szybko zaadaptowały się do nowych warunków i miło spędzały czas w przedszkolu.

Panie nauczycielki zaprosiły dzieci wraz z rodzicami do wspólnych zabaw integracyjnych. Przedstawiły węża Marcela, który będzie im towarzyszył na spacerach. Marcel zabrał dzieci na krótki spacerek, pokazał plac zabaw, szatnię, tablice na której będą się prezentowały wytwory plastyczne maluszków oraz zaprosił do zabaw w sali. Dzieci otrzymały upominki: balony i wiatraczki – gadżety w ramach projektu unijnego realizowanego w naszym przedszkolu.

Rodzice mieli dużo pytań, na które Dyrektor oraz panie nauczycielki chętnie odpowiadały, aby rozwiać wątpliwości i ostudzić emocje związane z adaptacją dziecka w przedszkolu.

Życzymy, aby wszystkim  dzieciom pierwszy dzień w przedszkolu i wszystkie pozostałe upływały w miłej , radosnej atmosferze, bez smutku i łez.

Na zakończenie wiersz Czesława Janczarskiego i zdjęcia ze spotkania.

„ Pierwszy dzień w przedszkolu”
W pierwszy dzień w przedszkolu wszyscy w sali się zebrali,
pani prosi by starszaki z maluchami się poznali.
Potem dzieciom pokazuje szatnię, kuchnię, naszą salę,
jak zachować się musimy byśmy czuli się wspaniale.
Wciąż starszakom przypomina, dla maluchów bądźcie mili,
by przedszkole i nas wszystkich bardzo mocno polubili.
W salach mamy piękne książki i zabawki, klocki, gry,
wszyscy o nie bardzo dbamy, niech przetrwają wiele dni.
Dzieci w szatni mają znaczki, w salach miejsca przy stolikach,
i kochaną panią, która jest każdemu bliska.
Niech nam miło czas upływa, byśmy zawsze się zgadzali,
wszystkie chwile tu spędzone w swoich myślach zachowały.

 

 

osoby prowadzące: A. Olszewska, I. Gierasimiuk, K. Androsiuk

autor: A. Panasiuk-Kaczoch

fot.  APK i ER

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information