Wiewiórki poznają warzywa PDF Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 08:04, odsłon: 1179

Co to są warzywa? Jak się nazywają? Jak możemy je wykorzystać? Na te i inne pytania odpowiedzi szukały dzieci z grupy Wiewiórek. Podczas „warzywnego” tygodnia nie brakowało w naszej grupie zajęć, których głównymi bohaterami były właśnie one. Wspólnie utworzyliśmy kącik warzywny, który powstał dzięki rodzicom – serdecznie dziękujemy. Uczyliśmy się nazw warzyw, co nie było łatwą sprawą bo jest ich naprawdę bardzo dużo!

Smakowaliśmy, wąchaliśmy, dotykaliśmy no i oczywiście opisywaliśmy warzywa na podstawie własnych obserwacji. Teraz już wiemy, co to znaczy poznawać świat wszystkimi zmysłami. Dowiedzieliśmy się też, że z marchewki można upiec ciasto. Wszyscy braliśmy czynny udział w tym przedsięwzięciu. Warto było, gdyż efekt końcowy był „przepyszny”!

A to, że z ziemniaka można zrobić cudaka, to się przekonaliśmy gdy dokleiliśmy oczy z naklejek, piórka, plastelinę i wykałaczki.  Jakie to proste! Powstały piękne prace, którymi chwalimy się na przedszkolnej wystawie.

„Warzywny zawrót głowy” – można powiedzieć. Najważniejsza jest dobra zabawa, a to właśnie dzięki niej nasze przedszkolaki uczyły się o otaczającym, warzywnym świecie.

Dla chętnych podajemy przepis na ciasto machewkowe:

CIASTO MARCHEWKOWE

SKŁADNIKI

• 4 - jajka
  • 1 szklanka - cukru
  • 1 łyżka - cukru waniliowego
  • 1 łyżeczka - proszku do pieczenia
  • ½ łyżeczki - sody
  • 1 szklanka - oleju z pestek winogron
  • szklanki - mąki
  • 1 łyżeczka - przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka - cynamonu
  • ½ łyżeczki - soli
  • szklanki - startej marchewki

Jajka ubić mikserem z cukrem i cukrem waniliowym (ok. 3 minuty). Powoli dolać olej - ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodać mąkę wymieszaną z solą, proszkiem do pieczenia i sodą (ciasto powinno być gęste). Dodać cynamon oraz przyprawę do piernika. Na końcu wsypać marchewkę startą na tarce o grubych oczkach, wymieszać.

Formę natłuścić lub wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto i piec przez ok. 50 minut (najlepiej sprawdzać patyczkiem) w temp. 180 st. C.

Jolanta Wołkowycka i Joanna Ruszuk