„Wakacje ze sztuką” .Wycieczki wakacyjne - wspomnień czas... PDF Drukuj Email
czwartek, 05 października 2017 20:38, odsłon: 1189

W okresie wakacyjnym dzieci spędzające czas w Przedszkolu Nr 3 miały okazje zobaczyć świata sztuki w niecodziennej formie. Odbyły się trzy wycieczki do Białegostoku. Dzieci wraz z opiekunami  odwiedziły takie miejsca jak: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Centrum Ludwika Zamenhofa, Galerię Arsenał, Ratusz, Kino, Fabrykę Misia. Nie zabrakło nauki poprzez doświadczenie i zabawę. W Ratuszu, wzięliśmy udział w zajęciach "Pocztówka z Muzeum - moja pierwsza wizyta w muzeum".

Zwiedziliśmy również Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce spotkania i dialogu dla wszystkich mieszkańców wielokulturowego Podlasia. Uczestniczyliśmy tam w zajęciach "Lego na temat". Były to warsztaty tematycznie związane z historią i kulturą Białegostoku oraz regionu. Grupa podzielona została  na dwie części. Podczas, gdy jedna uczestniczyła w zajęciach druga grupa udała się do sali gier i zabaw. To przestrzeń kreatywnej, twórczej zabawy, dla dzieci i dorosłych. Kolekcja zabranych tam wyjątkowych gier i zabawek służy temu, by dziecko ćwiczyło logiczne myślenie, rozwijało zdolności manualne, refleks i pamięć.
Swojsko, anielsko upłynął nam czas w Białostockim  Muzeum Wsi – Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Mogliśmy zobaczyć jak  wyglądała podlaska wieś w połowie XIX wieku i jak  mieszkali i żyli nasi przodkowie. Obejrzeliśmy także ekspozycję „Dziecięce troski i beztroski” –świat wiejskiego dziecka, czyli kołyski, wózki, zabawki, przedmioty szkolne, ubranka. Dzieci brały udział w lekcji  muzealnej: "Mieszkać piękniej - tradycyjne zdobnictwo na Podlasiu", oraz poznały   tradycje dekorowania budynków mieszkalnych drewnianymi detalami zdobniczymi. Atrakcją były zabawy na placu zabaw, oraz przejażdżka wózkiem drewnianym. Spokój i cisza schowały się tu przed zgiełkiem pędzącego życia.
Galeria Arsenał stanowiła zapoznanie dzieci ze sztuką współczesną. To miejsce nie stroniące od wyzwań i eksperymentów. Dzieci miały niezwykłą okazję, aby wcielić się w postać współczesnego artysty. "Zgłębiaj sztukę -leć się bawić" - to hasło galerii skierowane do najmłodszych. Wzięliśmy udział w wystawie: „Detsky sen", której tematem jest dzieciństwo. „Dzieciństwo zajmuje ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Trwa zaledwie kilka lat, ale w żadnym innym okresie życia nie dokonuje się tak wiele zmian w tak krótkim czasie Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy.[Pablo Picasso]. Ekspozycja zrodzona jest z fascynacji dzieciństwem –  najważniejszym okresem życia człowieka. Na wystawie przeznaczonej dla dzieci i dorosłych oglądać można m.in. obszerną prezentację dzieł Juliana Józefa Antoniszczaka (Antonisza); filmy non-camerowe, pantograf do rysowania, książki dla dzieci, pamiętnik Antonisza oraz komiks. Świetną zabawa okazały się zajęcia plastyczne. Nasi mali „ chirurdzy” byli wielkimi artystami. Każdy przedszkolak ma jakąś super moc, szczególną zdolność, po prostu jest niezwykły, i tworzył cudne arcydzieło, lepsze niż Picasso.
Odwiedziliśmy kino, aby obejrzeć fajną  bajkę  animowaną "Rock dog. Pies ma głos”- o psie Bono,  który za wszelką cenę chciał zostać gwiazdą rocka. To bajka o marzeniach, pokonywaniu trudności w ich realizacji, o przyjaźni i przywiązaniu do rodzinnego domu. Ważne jest, aby  realizować marzenia i jeżeli się czegoś bardzo pragnie, to można to osiągnąć. Refren jednej z piosenek szybko wpadł nam do ucha, i śpiewaliśmy go w drodze powrotnej: „Mija czas, ale to nie martwi nas, powtarzajmy raz po raz, Trzeba magię mieć, razem na nią zarzucimy sieć”.
Fabryka Misia okazała się doskonałą okazją, by dać upust energii dzieci. Oprócz zabawy czekały je warsztaty manualne - własnoręczne zrobienie misia. Każdy znalazł coś dla siebie i aktywnie spędził czas, zaspokajając tym samym naturalną w tym wieku potrzebę ruchu.

Wycieczki dostarczyły niezapomnianych wrażeń.  Dziękujemy UM Hajnówka za docenienie tej inicjatywy, oraz  Stowarzyszeniu  „ Metamorphosis” za wsparcie, jak również mamie naszych przedszkolaków Niny i Mikołaja - pani Katarzynie Czurak za pomoc w organizacji.

Koordynator projektu: Agnieszka Panasiuk- Kaczoch