„Jeżyki” poznały tajemnice puszczańskich ssaków… PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 marca 2017 21:44, odsłon: 730

Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym, poznawanie najbliższego otoczenia  miejsca zamieszkania - to bardzo ważne cele w edukacji przedszkolnej. Już czterolatki wiedzą, że Puszcza Białowieska to wielki las obok nas - nasz wielki skarb, o który trzeba dbać i chronić przed zniszczeniem. 10 marca 2017r., w przedwiosennym nastroju, kiedy rośliny i zwierzęta w Puszczy Białowieskiej powoli budzą się do życia z zimowego snu, grupę „Jeżyków” odwiedziła zaprzyjaźniona pani ekspert „od przyrody” - Joanna Bober – pracownik działu naukowo - edukacyjnego Białowieskiego Parku Narodowego.

Pani Joanna w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób opowiedziała i „zdradziła” dzieciom tajemnice puszczańskich ssaków. Czterolatki dowiedziały się gdzie żyją, mieszkają, co jedzą, jak wyglądają duże i małe ssaki tj. jenoty, sarny, rysie, dziki, żubry, lisy, łosie, wiewiórki i nietoperze. Wszystkie były pod wrażeniem pięknych, realistycznych zdjęć wykorzystanych w prezentacji multimedialnej pani Asi. Nauczyły się rozpoznawać sarenki po „lusterku” na tylnej części ciała, małe dziki po prążkach, a lisa po małym fragmencie sierści. Ciekawostki o zwierzętach żyjących w Puszczy Białowieskiej były tematem zagadek, które przygotował nasz gość. „Jeżyki” poradziły sobie świetnie z zadaniami zdobywając nagrody - „grzybowe” magnesy, w grze planszowej z kostką, współzawodnicząc w dwóch zespołach.

Ostatnią tajemnicą do odkrycia przez dzieci była żubrowa stołówka. Przedszkolaki musiały wybrać, wyciąć i przykleić na talerzyku ulubione przysmaki żubrów, pamiętając o tym, że są one wegetarianami. Nasz ekspert zaprosił czterolatki do odwiedzenia Białowieży, gdzie z bliska można obejrzeć żubry i inne zwierzęta Puszczy Białowieskiej. Dziękując naszemu gościowi za ciekawe zajęcia przedszkolaki obiecały, że w kwietniu wybiorą się na wycieczkę autokarową do Białowieży i odwiedzą panią Asię w pracy…

Oprac. J.Ruszuk